Plánujete v najbližšej dobe kúpiť nový notebook? V takom prípade by ste mali mať približnú predstavu, k akým účelom ho budete pravidelne využívať. Najvýkonnejšie a tým pádom najdrahšie sú tie herné, naopak na bežné prehliadanie internetu, četovanie a kancelársku prácu vám postačí notebook za pomerne dostupnú a sympatickú cenu. 

Faktorom výkonnosti a tým pádom tiež ceny notebooku sú komponenty, z ktorých sa skladá. Povedzme si preto o týchto komponentoch niečo viac. Ide hlavne o:

Notebook, laptop

Procesor

By sa dal prirovnať k srdcu počítača. Je základom toho, aký výkon dokáže notebook dosahovať. Záleží od procesora, akú dosahuje frekvenciu, a tiež koľko má jadier. Čím viac má procesor jadier, tým bude jeho chod hladký a plynulý. V prípade notebookov sa najčastejšie stretávame s 2 až 4 jadrovými procesormi. A čím dosahujú vyššiu frekvenciu (udávanú v GHz), tým sú výkonnejšie. Frekvencia procesorov v notebookoch by dnes mala dosahovať aspoň 2,3 – 3 GHz.

Operačnú pamäť (RAM)

Čím je v notebooku väčšia respektíve vyššia RAM-ka, tým je počítač schopný vykonávať náročnejšie úkony alebo viac úkonov naraz bez toho, aby sekal. Ak chcete mať spustených viac programov naraz a pritom mať plynulý chod počítača, je vhodné mať dostatočne veľkú operačnú pamäť. Tá by dnes u notebookov mala dosahovať minimálne 4 GB.

Pár pri notebooku

Grafickú kartu

Táto súčasť by vás mala zaujímať najmä v prípade, ak vám záleží na hraní moderných hier vo vysokej grafickej kvalite alebo v prípade, ak pracujete s grafickými programami. V notebooku sa môže nachádzať buď integrovaná alebo dedikovaná grafická karta. Integrovaná je zabudovaná v procesore a ide o lacnejší, no spravidla menej výkonný variant. Ak vám záleží na výkonných grafických detailoch, bude treba siahnuť po notebooku s dedikovanou, resp. samostatne pridanou grafickou kartou, za ktorú je ale zvyčajne vyšší príplatok.