Ak sa povie osvetlenie, asi si väčšina z nás predstaví žiarovky. Ak ale porozmýšľame dlhšie, tak zistíme, že predsa nejde o jedinú formu svetiel. Oceniteľné sú aj iné typy svetelný produktov, čo už záleží podľa plánovaného spôsobu ich využitia, do akej miery sú vhodnejšie tie či iné. Veď sú tu napríklad aj reflektory, trubice, panely,… no a tiež univerzálne LED pásiky.

Ak sa chcete konkrétnejšie zamerať na nejaký predmet alebo plochu, no a túto praktickým spôsobom osvetliť, potom príde vhod práve led pás. Čo to ale je?

žltý led pás

Možno to už viete, zhruba tušíte, alebo ich využívate aj vy sami. Každopádne sa im venujme trošku bližšie, pretože ide o pomerne zaujímavý svetelný produkt. A to už len z dôvodu, že na vrchnej strane disponuje svetlo emitujúcimi diódami (LED), ktoré sú známe predovšetkým vďaka svojim úsporným vlastnostiam. Diódy sa začali vo svetelných produktoch využívať práve kvôli tomu, že dokážu nerušene žiariť a pritom minimalizujú spotrebu elektrickej energie.

  • Diódy sa okamžite rozžiaria, poskytujú nerušený chod a ich prevádzka je veľmi šetrná k spotrebe energií.

Tieto vlastnosti dali vzniknúť technológii svetiel LED – Light Emitting Diode.

stoly, zelené svetlo

Kategória LED v sebe ukrýva všetky známe formy osvetlenia, ktoré už boli spomenuté vyššie. Všetky sú špecifické tým, že k emitovaniu svetla používajú tieto úsporné diódy. A práve tie sú súčasťou aj svietiacich led pásikov.

Na pásikoch emitujú biele alebo farebné diódy, čo záleží podľa konkrétneho typu produktu. Je ľahké vybrať si medzi tým, či chcete uprednostniť svetlo biele, alebo rôzne farebné kombinácie. V takom prípade sú tu led pásy RGB.

  • To následne znamená, že sa môžu využiť ako v prípade, kedy potrebujete klasické biele svetlo na osvetlenie nejakej pracovnej či inej plochy, tak aj k dekoračným účelom, ak chcete farebnými svetlami zvýrazniť určitý predmet, vec, či takisto plochu.