Bicykel a bicyklovanie je druhom športu, ktorý je veľmi obľúbeným. Ľudia majú radi trávenie času v prírode. To im poskytuje práve bicykel. Bicyklovaním si precvičujete hlavne nohy a stehná. Je vynikajúcim prostriedkom na zlepšenie si kondície. Na to, aby ste mohli vysadnúť na svoj bicykel, potrebujete mať aj cyklistické vybavenie. Na Slovensku je povinným vybavením cyklistu cyklistická prilba. Slúži ako ochrana hlavy pred pádom a úderom, či otrasom mozgu. Aj na bicykli môžete zažiť nepríjemnú nehodu, a práve cyklistická prilba vás môže ochrániť. Mnohí cyklisti používajú rôzne odrazové svetielka, čím ich vodiči a šoféri osobných automobilov vidia lepšie na ceste.

bicykel

Bicykle poznáme cestné, horské alebo už aj elektrické bicykle. Cestné bicykle sú vhodné do mesta. Disponujú  tenkými kolesami, ktoré sú primerané na jazdu po ceste. Horské bicykle sú športové. Na horských bicykloch sa dostanete po rôznych cyklochodníkoch a cyklotrasách aj do vyššie položených miest či do horšieho terénu. Horské bicykle nemajú problém prejsť po kamienkoch, konároch stromov alebo aj po kalužiach, či dokonca po blate. Ak jazdíte aj po blate, ochránia vás blatníky, ktoré sú umiestnené nad kolesami. Blato na vás nebude špliechať a vy ostanete v suchom oblečení. Oblečenie poznáme tiež vhodné práve na cyklistiku. Ide priamo o cyklistické nohavice a cyklistické tričká. Mnohí cyklisti jazdia práve v cyklistickom oblečení.

kolesá

Novinko na trhu sú elektro bicykle. Elektrické bicykle musíte neustále nabíjať. Obsahujú batériu, ktorú nabíjate prostredníctvom nabíjačky a adapéra. Elektrický bicykel vám poslúži na to, ak vás čaká dlhá túra a vy nechcete pociťovať únavu vašich nôh. Sú veľmi praktickým riešením aj na pohyb do práce alebo len tak na výlet na bicykloch. Každý bicykel musí obsahovať kolesá, prehadzovanie, riadenie a aj blatníky. Aby ste mohli vysadnúť na svoj elektrický bicykel, musíte aspoň trošku ovládať pravidlá cestnej premávky. Nevystavujte sa nebezpečenstvu na cestách a dávajte si veľký pozor.