Každý z nás sa v živote stretol s človekom, ktorý mal nízke sebavedomie. Možno k nim nakoniec patríte i sami. V oboch prípadoch určite viete, že sa nejedná o žiadnu maličkosť. Nedostatok sebadôvery, nám dokáže skomplikovať nie jednu vec v živote. Je to ťažšie v škole, zamestnaní. Pri hľadaní priateľov, či životného partnera. O tom, či budeme patriť k tým sebavedomým, alebo naopak tým, ktorí sa boja vyjsť z vlastného bytu, sa pritom rozhoduje už od útleho detstva.

smutek

Ako zistiť že máme nesebavedomé dieťa

 
Ste rodič, svoje dieťa veľmi dobre poznáte, ale práve kvôli tomu si niekedy nemusíte nič všimnúť. Jeho prejavy hanblivosti beriete ako normálnu vec, alebo to pripisujete ich veku. Všímajte si ich ale o čosi viac. Prehnaná hanblivosť, alebo zakríknutosť, to sú najčastejšie prejavy toho, že vaše dieťa si málo verí. Určite sa opýtajte aj ich učiteľky. Tá vám vie povedať, ako sa vaša ratolesť správa medzi ostatnými v triede.

Mám dieťa, ktoré si neverí. Čo s tým?

 
Ak máte pocit, že vášmu dieťaťu by nezaškodilo viac sebadôvery, pokúste sa s tým niečo urobiť. Verte, že ste jediný, kto niečo v podstate urobiť môže. Najväčšiu chybou, ktorú môžete urobiť je, že svoje dieťa budete nasilu tlačiť do činností, ktoré sú mu proti srsti. Nesnažte sa ho prihlásiť na dramatický krúžok, aby sa naučilo vystupovať pred ľuďmi, nenúťte ho na rodinných oslavách spievať pred celou rodinou, alebo sadnúť Mikulášovi v obchodnom centre na kolená a recitovať básničky. Takýmito vecami v ňom iba podnietite hanblivosť, zakríknutosť, a v tom najhoršom prípade sa postaráte o jeho celoživotnú traumu.

zoufalost

Práve naopak, nemali by ste ho tlačiť do ničoho, čo samé robiť nechce. Nezabudnite ho chváliť aj za tie najmenšie drobnosti a hlavne pred inými ľuďmi. Ak k vám napríklad príde návšteva vytiahnite jeho kresby a vychváľte ich až do nebies. Neriešte to, že vaše dieťa nereaguje a zahanbene stojí v kúte. Opäť raz platí, že ho nenúťte k žiadnej reakcii.

Určite nezabudnite ani na rozhovor. Snažte sa dieťaťu vysvetliť, že sa nie je čoho báť, že sa nemusí hanbiť. Nerobte to ale nasilu. Dobrým slovom a motiváciou sa dá vyriešiť naozaj všetko.