Dávate svoje auto dokopy len pred zimou alebo aj po zime? V prvom rade vám poviem jedno, mali by ste ho „dať dokopy“ určite aj po skončení zimného počasia, teda na jar. No a druhá vec, ktorú by som vám skutočne rád poradil je, že by ste nemali svoje auto kontrolovať len sami, ale ísť aj do autoservisu. A čo je ešte podstatnejšie, nezabudnite ani na návštevu pneuservisu.

Koleso čierneho lesklého auta zaparkovaného v garáži

Kedy a ako začať s jarnými opravami auta

Hovorím o opravách, pretože skutočne ide o opravy, aj keď menšie a lacnejšie. Prvú vec, ktorú by ste mali urobiť už v priebehu prvej polovice marca, je návšteva auto umyvárne. Ani si neviete predstaviť, ako zasvinené je vaše auto, auto hlavne v jeho spodnej časti. Podvozok je teda tá časť automobilu, ktorej by ste pri jarnom umývaní mali venovať najviac pozornosti.

Teraz sa dostanem ku skutočným opravám. Prvé opravy sa budú týkať vašich kolies. Pneumatiky budete meniť, aspoň to môžeme s veľkou pravdepodobnosťou predpokladať. Choďte do dobrého pneuservisu. Ak by ste taký nepoznali, za seba vám môžem odporučiť pneuservis Dubnica pitstopservis.sk, ale je to na vás. Nechajte si dôkladne skontrolovať a vyvážiť kolesá. Po zime sú totiž mnohokrát úplne „vyhegané“ – laicky povedané.

Myslite však aj na to, že zimné pneumatiky potrebujú pred odložením očistiť a vysušiť túto úlohy by som na vašom mieste nechal taktiež na odborníkoch v pneuservise, pretože doma nemáte také možnosti a technológie. Verte mi, aj ja som ich niekedy čistil a sušil doma a nie raz to dopadlo viac než zle.

Pneumatika zavesená na lane, na strome

OK, pneumatiky, kolesá a podvozok sú v priadku a čo teraz? Teraz by ste si mali skontrolovať aj svoje letné pneumatiky, ktoré ste mali odložené. Pokiaľ sa nachádzali v autorizovanom pneuservise, nemáte čo riešiť. Ak ste ich však mali doma, mali by ste si ich v pneuservise aspoň nechať skontrolovať. Počas zimy sa im totiž mohli stať rôzne zlé veci, o ktorých vy ako laik, ani len nebudete tušiť. Zistíte to až vtedy, keď ostanete uprostred noci stáť niekde na diaľnici z rozpadnutou pneumatikou.